Department of Study English Abroad​

QQEnglish Study Plan / Price

In order to have an English-brain, you can choose what suits you in accordance with your target and schedule.

Study plan / Price

QQEnglish has a variety of plans and you can choose whichever you want in accordance with your target and schedule. Duration of program is changeable.
After taking a look at all following information, you can make your own program simulation.
After that, why not apply? Or you can contact us!

Breakdown of the price

Study plan + Dormitory + Options (meals, lounge/private study room) = Price of your program
2. Option 1
(accommodation, meals, etc.)
3. Option 2
(lounge / private room)

1. Number of lessons

* One lesson is calculated as 50 minutes = 1 hour. There is also a 10-minute break between two lessons. In addition, lessons are reserved by the student with points.

Plan
Number of lessons per day and study abroad period
Recommended for
3 lessons / day
3 hours one-on-one lesson
1Day ~
・ Those who want to learn English at a lower cost
・ Those who want to continue working while studying abroad
6 lessons / day
*RECOMMENDED*
6 hours one-on-one lesson
1Day ~
・ Those who want to have a balance between studying English and exploring Cebu
8 lessons / day
8 hours one-on-one lesson
1Day ~
・ Those who want to improve their English skills in a short period

3 lesson/day

Number of lessons per day and study abroad period

3 hours one-on-one lesson
1Day ~

Recommended for
・ Those who want to learn English at a lower cost
・ Those who want to continue working while studying abroad
6 lessons / day *RECOMMENDED*
Number of lessons per day and study abroad period

6 hours one-on-one lesson
1Day ~

Recommended for
・ Those who want to have a balance between studying English and exploring Cebu
8 lessons / day
Number of lessons per day and study abroad period

8 hours one-on-one lesson
1Day ~

Recommended for
・ Those who want to improve their English skills in a short period
plan price

You can study abroad for any number of days from a minimum of 1 day, and you can enroll every day.

We have changed the previous study plan for at least one week. The new plan allows you to take a minimum of one day of class. In addition, enrollment and graduation dates have been changed from the previous schedule( Monday and Friday) to any days in a week are available for enrollment and graduation.

Study english abroad in Cebu QQEnglish

2. Option1 (accommodation, meals, etc.)

Options
cost
Contents
Student dormitory
(IT park dormitory)

$15 x days of stay

The dormitory is in the school building. If you don’t need it, you can book an outside hotel or condo.

Meals (3 meals a day)

$ 10 x number of days

We serve 3 meals a day in a buffet style 7 days a week in the cafeteria inside the campus.

Depending on the number of students staying, a lunch box may be provided as a meal.

Airport pickup

$ 30

We will pick you up at Cebu Mactan Airport upon arrival. If you do not wish, you can come to the campus by taxi.

* Number of days(Meals) includes days when there are no lessons, entrance days, and graduation days. You can use it from the day before admission to the day after graduation.

* Options cannot be changed, exchanged, or refunded.

Options
Student dormitory
(IT park dormitory)
cost

$15 x days of stay

Contents

The dormitory is in the school building. If you don’t need it, you can book an outside hotel or condo.

Options
Meals (3 meals a day)
cost

$ 10 x number of days

Contents

We will pick you up at Cebu Mactan Airport upon arrival. If you do not wish, you can come to the campus by taxi.

Options
Airport pickup
cost

$ 30

Contents

We serve 3 meals a day in a buffet style 7 days a week in the cafeteria inside the campus.

* Depending on the number of students staying, it may be provided a lunch box as a meal.

* Number of days(Meals) includes days when there are no lessons, entrance days, and graduation days. You can use it from the day before admission to the day after graduation.

* Options cannot be changed, exchanged, or refunded.

3. Option 2 (lounge / private room)

Option
cost
Contents
Gallery

Premium lounge

$ 10 x lesson days

You can rest and self-study in the Lounge. Free coffee and soft drinks are provided.

plan price

Private room

$ 50 x lesson days

Besides rest and self-study, you can also have classes with teachers in the private room. You can also use the lounge for free, including free coffee and soft drinks.

※in preparation

*If you need, you can use the premium lounge/private room even on days without classes. There are no charge on days you don’t have classes.

Premium lounge

cost

$ 10 x lesson days

Contents

You can rest and self-study in the Lounge. Free coffee and soft drinks are provided.

Gallery
plan price

Private room

cost

$ 50 x lesson days

Contents

Besides rest and self-study, you can also have classes with teachers in the private room. You can also use the lounge for free, including free coffee and soft drinks.

Gallery

※in preparation

*If you need, you can use the premium lounge/private room even on days without classes. There are no charge on days you don’t have classes.

Price and Curriculum

Fees and curriculum

Lesson unit price

Lesson hours

0-30 hours

31-60 hours

61-90 hours

91 hours ~

Price per lesson

$ 15

$ 13

$ 11

$ 9

[Lesson fee]
* 1 ESL lesson is calculated as 50 minutes = 1 hour.
The cost of each lesson in QQ English is determined by the number of lessons you take.

If you take more than a certain number of classes, the unit price of each class will be discounted, and the discounted price will be applied to each class.

  • Example) For 4 weeks (60 hours) with 3 classes / day, $ 13 will be applied per lesson. The price is $ 13 x 60 hours.

Student dormitory / No meal plan

Study duration

1 Day

2 Days

3 Days

4 Days

1 Week (5 Days)

2 Weeks

3 Weeks

4 Weeks

5 Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8 Weeks

12 Weeks

3 lessons / day

$ 45    (3hours)

$ 90   (6hours)

$ 135   (9hours)

$ 180   (12hours)

$ 225   (15hours)

$ 450   (30hours)

$ 585   (45hours)

$ 780   (60hours)

$ 825   (75hours)

$ 990   (90hours)

$ 945   (105hours)

$ 1,080   (120hours)

$ 1,620   (180hours)

6 lessons / day

$ 90    (6hours)

$ 180   (12hours)

$ 270   (18hours)

$ 360   (24hours)

$ 450   (30hours)

$ 780   (60hours)

$ 990   (90hours)

$ 1,080   (120hours)

$ 1,350   (150hours)

$ 1,620   (180hours)

$ 1,890   (210hours)

$ 2,160   (240hours)

$ 3,240   (360hours)

8 lessons / day

$ 120    (8hours)

$ 240   (16hours)

$ 360   (24hours)

$ 416   (32hours)

$ 520   (40hours)

$ 880   (80hours)

$ 1,080   (120hours)

$ 1,440   (160hours)

$ 1,800   (200hours)

$ 2,160   (240hours)

$ 2,520   (280hours)

$ 2,880   (320hours)

$ 4,320   (480hours)

Study duration

1 Day

2 Days

3 Days

4 Days

1 Week (5 Days)

2 Weeks

3 Weeks

4 Weeks

5 Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8 Weeks

12 Weeks

3 lessons / day

$ 45    (3hours)

$ 90   (6hours)

$ 135   (9hours)

$ 180   (12hours)

$ 225   (15hours)

$ 450   (30hours)

$ 585   (45hours)

$ 780   (60hours)

$ 825   (75hours)

$ 990   (90hours)

$ 945   (105hours)

$ 1,080   (120hours)

$ 1,620   (180hours)

Study duration

1 Day

2 Days

3 Days

4 Days

1 Week (5 Days)

2 Weeks

3 Weeks

4 Weeks

5 Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8 Weeks

12 Weeks

6 lessons / day

$ 90    (6hours)

$ 180   (12hours)

$ 270   (18hours)

$ 360   (24hours)

$ 450   (30hours)

$ 780   (60hours)

$ 990   (90hours)

$ 1,080   (120hours)

$ 1,350   (150hours)

$ 1,620   (180hours)

$ 1,890   (210hours)

$ 2,160   (240hours)

$ 3,240   (360hours)

Study duration

1 Day

2 Days

3 Days

4 Days

1 Week (5 Days)

2 Weeks

3 Weeks

4 Weeks

5 Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8 Weeks

12 Weeks

8 lessons / day

$ 120    (8hours)

$ 240   (16hours)

$ 360   (24hours)

$ 416   (32hours)

$ 520   (40hours)

$ 880   (80hours)

$ 1,080   (120hours)

$ 1,440   (160hours)

$ 1,800   (200hours)

$ 2,160   (240hours)

$ 2,520   (280hours)

$ 2,880   (320hours)

$ 4,320   (480hours)

Student dormitory / Meal plan

Study duration

1 Day

2 Days

3 Days

4 Days

1 Week (5 Days)

2 Weeks

3 Weeks

4 Weeks

5 Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8 Weeks

12 Weeks

3 lessons / day

$ 120    (3hours)

$ 190   (6hours)

$ 260   (9hours)

$ 330   (12hours)

$ 400   (15hours)

$ 800   (30hours)

$ 1,100   (45hours)

$ 1,480   (60hours)

$ 1,700   (75hours)

$ 2,040   (90hours)

$ 2,170   (105hours)

$ 2,480   (120hours)

$ 3,720   (180hours)

6 lessons / day

$ 165    (6hours)

$ 280   (12hours)

$ 395   (18hours)

$ 510   (24hours)

$ 625   (30hours)

$ 1,130   (60hours)

$ 1,515   (90hours)

$ 1,780   (120hours)

$ 2,225   (150hours)

$ 2,670   (180hours)

$ 3,115   (210hours)

$ 3,560   (240hours)

$ 5,340   (360hours)

8 lessons / day

$ 195    (8hours)

$ 340   (16hours)

$ 485   (24hours)

$ 566   (32hours)

$ 695   (40hours)

$ 1,230   (80hours)

$ 1,605   (120hours)

$ 2,140   (160hours)

$ 2,675   (200hours)

$ 3,210   (240hours)

$ 3,745   (280hours)

$ 4,280   (320hours)

$ 6,240   (480hours)

Study duration

1 Day

2 Days

3 Days

4 Days

1 Week (5 Days)

2 Weeks

3 Weeks

4 Weeks

5 Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8 Weeks

12 Weeks

3 lessons / day

$ 120    (3hours)

$ 190   (6hours)

$ 260   (9hours)

$ 330   (12hours)

$ 400   (15hours)

$ 800   (30hours)

$ 1,100   (45hours)

$ 1,480   (60hours)

$ 1,700   (75hours)

$ 2,040   (90hours)

$ 2,170   (105hours)

$ 2,480   (120hours)

$ 3,720   (180hours)

Study duration

1 Day

2 Days

3 Days

4 Days

1 Week (5 Days)

2 Weeks

3 Weeks

4 Weeks

5 Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8 Weeks

12 Weeks

6 lessons / day

$ 165    (6hours)

$ 280   (12hours)

$ 395   (18hours)

$ 510   (24hours)

$ 625   (30hours)

$ 1,130   (60hours)

$ 1,515   (90hours)

$ 1,780   (120hours)

$ 2,225   (150hours)

$ 2,670   (180hours)

$ 3,115   (210hours)

$ 3,560   (240hours)

$ 5,340   (360hours)

Study duration

1 Day

2 Days

3 Days

4 Days

1 Week (5 Days)

2 Weeks

3 Weeks

4 Weeks

5 Weeks

6 Weeks

7 Weeks

8 Weeks

12 Weeks

8 lessons / day

$ 195    (8hours)

$ 340   (16hours)

$ 485   (24hours)

$ 566   (32hours)

$ 695   (40hours)

$ 1,230   (80hours)

$ 1,605   (120hours)

$ 2,140   (160hours)

$ 2,675   (200hours)

$ 3,210   (240hours)

$ 3,745   (280hours)

$ 4,280   (320hours)

$ 6,240   (480hours)

For plans other than the above price list, please use the study abroad expense simulation system. In addition, the expenses including the use of the Lounge and Private room can also be calculated through the study abroad simulation system.

Other necessary expenses besides the above expenses.

Fees required for everyone

Registration fee:   $ 150 (USD)

Extra charge for classes on Filipino holidays

Holiday fee:   $ 35 (USD)

Payment in Cebu (Peso: PHP)

SSP:   6,840 PHP

VISA extension fee:   3840 PHP/Month
*May change according to government regulations.

I-Card fee:  3,200 PHP  (for stays of 59 days or more)

ID fee:   200 PHP
Electricity bill (per day):   100 PHP
Textbooks *:  1,000-2,000 PHP

* Depending on the student’s wishes or the curriculum( we don’t enforce students to purchase books)
* SSP (Special Study Permit): A “special study permit” issued by the Philippine government.
* I-Card (Alien Certificate of Registration Identity Card): The Philippine government (immigration office) requires foreigners staying in the country for 60 days or more to issue it in order to identify foreign residents of the Philippines.

Curriculum

Basic English
Basic English conversation

Callan Method
Callan method

R.E.M.S.
REMS method

Topic Conversation
Topic English conversation

Daily English
Everyday English conversation

SDGs Topic SDGs
SDGs Topic English Conversation

Vocabulary
Vocabulary

News
News English conversation

Smart Kids
Children’s
smart kids

Time to Talk
Children’s
Time to Talk

* In order to emphasize and strengthen the same curriculum, the same curriculum may be arranged for two classes per day.
The above curriculum is a curriculum that is automatically set after application.
You can confirm the textbook you want to learn from using the curriculum list.

Simulate your own study abroad expenses

The study abroad simulation system can help you customize your own study plan and calculate tuition fees. Apply to study abroad according to your actual needs.

Scroll to Top