QQEnglish » plan price
QQEnglish Study Plan / Price
In order to have an English-brain, you can choose what suits you in accordance with your target and schedule.
Study plan / Price
QQEnglish has a variety of plans and you can choose whichever you want in accordance with your target and schedule. Duration of program is changeable.
After taking a look at all following information, you can make your own program simulation.
After that, why not apply? Or you can contact us!
Breakdown of the price
1. Number of lessons
* One lesson is calculated as 50 minutes = 1 hour.
There is also a 10-minute break between the two lessons. In addition, lessons are reserved by the student with points.
Plan | Recommended for |
---|---|
3 lessons / day | ・ Those who want to learn English at a lower cost ・ Those who want to continue working while studying abroad |
6 lessons / day *RECOMMENDED* | ・ Those who want to have a balance between studying English and exploring Cebu |
8 lessons / day | ・ Those who want to improve their English skills in a short period |
3 lesson/day
・ Those who want to continue working while studying abroad
You can study abroad for any number of days from a minimum of 1 day, and you can enroll every day.
We have changed the previous study plan for at least one week. The new plan allows you to take a minimum of one day of class. In addition, enrollment and graduation dates have been changed from the previous schedule( Monday and Friday) to any days in a week are available for enrollment and graduation.
2. Option1 (accommodation, meals, etc.)
(IT park dormitory)
$15 x days of stay
The dormitory is in the school building. If you don’t need it, you can book an outside hotel or condo.
$ 10 x number of days
We serve 3 meals a day in a buffet style 7 days a week in the cafeteria inside the campus.
$ 30
We will pick you up at Cebu Mactan Airport upon arrival. If you do not wish, you can come to the campus by taxi.
* Number of days(Meals) includes days when there are no lessons, entrance days, and graduation days. You can use it from the day before admission to the day after graduation.
* Options cannot be changed, exchanged, or refunded.
(IT park dormitory)
$15 x days of stay
The dormitory is in the school building. If you don’t need it, you can book an outside hotel or condo.
$ 10 x number of days
We will pick you up at Cebu Mactan Airport upon arrival. If you do not wish, you can come to the campus by taxi.
$ 30
We serve 3 meals a day in a buffet style 7 days a week in the cafeteria inside the campus.
* Number of days(Meals) includes days when there are no lessons, entrance days, and graduation days. You can use it from the day before admission to the day after graduation.
* Options cannot be changed, exchanged, or refunded.
3. Option 2 (lounge / private room)
Premium lounge
$ 10 x lesson days
You can rest and self-study in the Lounge. Free coffee and soft drinks are provided.
Private room
$ 50 x lesson days
Besides rest and self-study, you can also have classes with teachers in the private room. You can also use the lounge for free, including free coffee and soft drinks.
*If you need, you can use the premium lounge/private room even on days without classes. There are no charge on days you don’t have classes.
Premium lounge
$ 10 x lesson days
You can rest and self-study in the Lounge. Free coffee and soft drinks are provided.
Private room
$ 50 x lesson days
Besides rest and self-study, you can also have classes with teachers in the private room. You can also use the lounge for free, including free coffee and soft drinks.
*If you need, you can use the premium lounge/private room even on days without classes. There are no charge on days you don’t have classes.
Price and Curriculum
Fees and curriculum
Lesson unit price
Number of Lessons
0-30 lessons
31-60 lessons
61-90 lessons
91 lessons ~
Price per lesson
$ 15
$ 13
$ 11
$ 9
[Lesson fee]
* 1 ESL lesson is calculated as 50 minutes.
The cost of each lesson in QQ English is determined by the number of lessons you take.
If you take more than a certain number of classes, the unit price of each class will be discounted, and the discounted price will be applied to each class.
- Example) For 4 weeks (60 lessons) with 3 lessons/day, $ 13 will be applied per lesson. The price is $ 13 x 60 lessons.
Student Plan (No Meal/Dormitory)
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
1 Week (5 Days)
2 Weeks
3 Weeks
4 Weeks
5 Weeks
6 Weeks
7 Weeks
8 Weeks
12 Weeks
$ 45 (3lessons)
$ 90 (6lessons)
$ 135 (9lessons)
$ 180 (12lessons)
$ 225 (15lessons)
$ 450 (30lessons)
$ 585 (45lessons)
$ 780 (60lessons)
$ 825 (75lessons)
$ 990 (90lessons)
$ 945 (105lessons)
$ 1,080 (120lessons)
$ 1,620 (180lessons)
$ 90 (6lessons)
$ 180 (12lessons)
$ 270 (18lessons)
$ 360 (24lessons)
$ 450 (30lessons)
$ 780 (60lessons)
$ 990 (90lessons)
$ 1,080 (120lessons)
$ 1,350 (150lessons)
$ 1,620 (180lessons)
$ 1,890 (210lessons)
$ 2,160 (240lessons)
$ 3,240 (360lessons)
$ 120 (8lessons)
$ 240 (16lessons)
$ 360 (24lessons)
$ 416 (32lessons)
$ 520 (40lessons)
$ 880 (80lessons)
$ 1,080 (120lessons)
$ 1,440 (160lessons)
$ 1,800 (200lessons)
$ 2,160 (240lessons)
$ 2,520 (280lessons)
$ 2,880 (320lessons)
$ 4,320 (480lessons)
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
1 Week (5 Days)
2 Weeks
3 Weeks
4 Weeks
5 Weeks
6 Weeks
7 Weeks
8 Weeks
12 Weeks
$ 45 (3lessons)
$ 90 (6lessons)
$ 135 (9lessons)
$ 180 (12lessons)
$ 225 (15lessons)
$ 450 (30lessons)
$ 585 (45lessons)
$ 780 (60lessons)
$ 825 (75lessons)
$ 990 (90lessons)
$ 945 (105lessons)
$ 1,080 (120lessons)
$ 1,620 (180lessons)
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
1 Week (5 Days)
2 Weeks
3 Weeks
4 Weeks
5 Weeks
6 Weeks
7 Weeks
8 Weeks
12 Weeks
$ 90 (6lessons)
$ 180 (12lessons)
$ 270 (18lessons)
$ 360 (24lessons)
$ 450 (30lessons)
$ 780 (60lessons)
$ 990 (90lessons)
$ 1,080 (120lessons)
$ 1,350 (150lessons)
$ 1,620 (180lessons)
$ 1,890 (210lessons)
$ 2,160 (240lessons)
$ 3,240 (360lessons)
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
1 Week (5 Days)
2 Weeks
3 Weeks
4 Weeks
5 Weeks
6 Weeks
7 Weeks
8 Weeks
12 Weeks
$ 120 (8lessons)
$ 240 (16lessons)
$ 360 (24lessons)
$ 416 (32lessons)
$ 520 (40lessons)
$ 880 (80lessons)
$ 1,080 (120lessons)
$ 1,440 (160lessons)
$ 1,800 (200lessons)
$ 2,160 (240lessons)
$ 2,520 (280lessons)
$ 2,880 (320lessons)
$ 4,320 (480lessons)
Student dormitory / Meal plan
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
1 Week (5 Days)
2 Weeks
3 Weeks
4 Weeks
5 Weeks
6 Weeks
7 Weeks
8 Weeks
12 Weeks
$ 55 (3lessons)
$ 125 (6lessons)
$ 195 (9lessons)
$ 265 (12lessons)
$ 335 (15lessons)
$ 735 (30lessons)
$ 1,045 (45lessons)
$ 1,415 (60lessons)
$ 1,635 (75lessons)
$ 1,975 (90lessons)
$ 2,105 (105lessons)
$ 2,415 (120lessons)
$ 3,655 (180lessons)
$ 100 (6lessons)
$ 215 (12lessons)
$ 330 (18lessons)
$ 445 (24lessons)
$ 560 (30lessons)
$ 1,065 (60lessons)
$ 1,450 (90lessons)
$ 1,715 (120lessons)
$ 2,160 (150lessons)
$ 2,605 (180lessons)
$ 3,050 (210lessons)
$ 3,495 (240lessons)
$ 5,275 (360lessons)
$ 130 (8lessons)
$ 275 (16lessons)
$ 420 (24lessons)
$ 501 (32lessons)
$ 630 (40lessons)
$ 1,165 (80lessons)
$ 1,540 (120lessons)
$ 2,075 (160lessons)
$ 2,610 (200lessons)
$ 3,145 (240lessons)
$ 3,680 (280lessons)
$ 4,215 (320lessons)
$ 6,355 (480lessons)
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
1 Week (5 Days)
2 Weeks
3 Weeks
4 Weeks
5 Weeks
6 Weeks
7 Weeks
8 Weeks
12 Weeks
$ 55 (3lessons)
$ 125 (6lessons)
$ 195 (9lessons)
$ 265 (12lessons)
$ 335 (15lessons)
$ 735 (30lessons)
$ 1,045 (45lessons)
$ 1,415 (60lessons)
$ 1,635 (75lessons)
$ 1,975 (90lessons)
$ 2,105 (105lessons)
$ 2,415 (120lessons)
$ 3,655 (180lessons)
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
1 Week (5 Days)
2 Weeks
3 Weeks
4 Weeks
5 Weeks
6 Weeks
7 Weeks
8 Weeks
12 Weeks
$ 100 (6lessons)
$ 215 (12lessons)
$ 330 (18lessons)
$ 445 (24lessons)
$ 560 (30lessons)
$ 1,065 (60lessons)
$ 1,450 (90lessons)
$ 1,715 (120lessons)
$ 2,160 (150lessons)
$ 2,605 (180lessons)
$ 3,050 (210lessons)
$ 3,495 (240lessons)
$ 5,275 (360lessons)
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
1 Week (5 Days)
2 Weeks
3 Weeks
4 Weeks
5 Weeks
6 Weeks
7 Weeks
8 Weeks
12 Weeks
$ 130 (8lessons)
$ 275 (16lessons)
$ 420 (24lessons)
$ 501 (32lessons)
$ 630 (40lessons)
$ 1,165 (80lessons)
$ 1,540 (120lessons)
$ 2,075 (160lessons)
$ 2,610 (200lessons)
$ 3,145 (240lessons)
$ 3,680 (280lessons)
$ 4,215 (320lessons)
$ 6,355 (480lessons)
For plans other than the above price list, please use the study abroad expense simulation system. In addition, the expenses including the use of the Lounge and Private room can also be calculated through the study abroad simulation system.
Other necessary expenses besides the above expenses.
Fees required for everyone
Registration fee: $150 (USD)
Extra charge for classes on Filipino holidays
Holiday fee: $35 (USD)
Payment in Cebu (Peso: PHP)
SSP: 6,840 PHP
VISA extension fee: 3840 PHP/Month
*May change according to government regulations.
I-Card fee: 3,200 PHP (for stays of 59 days or more)
ID fee: 200 PHP
Electricity bill (per day): 100 PHP
* SSP (Special Study Permit): A “special study permit” issued by the Philippine government.
* I-Card (Alien Certificate of Registration Identity Card): The Philippine government (immigration office) requires foreigners staying in the country for 60 days or more to issue it in order to identify foreign residents of the Philippines.
Curriculum
Basic English
Basic English conversation
Callan Method
Callan method
R.E.M.S.
REMS method
Topic Conversation
Topic English conversation
Daily English
Everyday English conversation
SDGs Topic SDGs
SDGs Topic English Conversation
Vocabulary
Vocabulary
News
News English conversation
Smart Kids
Children’s smart kids
Time to Talk
Children’s Time to Talk
* In order to emphasize and strengthen the same curriculum, the same curriculum may be arranged for two classes per day.
The above curriculum is a curriculum that is automatically set after application.
You can confirm the textbook you want to learn from using the curriculum list.